svētdiena, 2014. gada 5. janvāris

Flylady sistēma

 FlyLady cartoon

FLYlady sistēma, manuprāt, ir perfekts veids, kā panākt, ka dzīvesvieta kļūst par MĀJĀM, kurās ir patīkami atgriezties gan pašai, gan arī ģimenes locekļiem.

Es vienmēr domāju, ka es esmu nekārtīgs radījums pēc būtības. Man bieži pazuda svarīgas lietas, piemēram, pase. Ne jau tā pavisam, bet - kaut kur tepat tikko bija...Man bieži bija kaudze ar netīrām drēbēm. Tas var būt (tikai varbūt!) ir paciešams, ja dzīvo viens pats, bet ja ir ģmene, bērni... Arī virtuvē bija tāpat, ko nu tur daudz - manā dzīvē un manā mājā valdīja HAOSS (jo mājas ir dvēseles spogulis).

Ar FLYlady es nejauši iepazinos, kad gūglēju ''mājas generāltīrīšanu''. Tur bija kāds raksts latviešu valodā, kurā starp citu bija pieminēts, ka Amerikā ir tāda sistēma. Es iegūglēju arī to un...sapratu, ka šī laikam ir mana iespēja beidzot sakārtot māju.

Lasot visos tos rakstus, liels bija mans pārsteigums, kad es sapratu - es neesmu nekārtīgs cilvēks, es vienkārši esmu perfekcioniste. Turklāt ļoti, ļoti liela perfekcioniste. Jo, piemēram, ko jūs saprotat ar vārdiem - es sakārtošu istabu (pieņemsim - viesistabu)? Jūs droši vien domājat - novākšu drēbes no dīvāna, salasīšu bērnu rotaļlietas, izslaucīšu grīdu un viss. Man sakārtot viesistabu nozīmēja - noslaucīt putekļus no virsmām (virsmu ir daudz), savākt visas nepiederošās mantas (4 cilvēku ģimenē mantu ir DAUDZ), sakārtot žurnālu galdiņu (nevis salikt kārtīgā kaudzītē, bet gan visu sašķirot, attiecīgos žurnālus nolikt tiem paredzētajās glabāšanās vietās, atrastos citus papīrus - tas pats, kas ar žurnāliem), apliet puķes, saprast, ka uz kārtīgās istabas fona puķes izskatās putekļainas (nomazgāt puķes dušā un tās, kuras dušā nomazgāt nevar, noslaucīt lapas ar lupatiņu), izslaucīt grīdu (arī stūrīšos, kurus neredz) un izmazgāt grīdu ļoti labi (arī stūrīšos, kurus neredz). Apmēram tāds domu gājiens man bija, un tagad, pašai pārlasot, liekas šausmīgi. BET, ja es atnāku mājās pēc darba, un man reāli ir tikai stunda laika, es nevaru to izdarīt pa stundu. Un ja es to nevaru, tad es nekārtoju VISPĀR, jo nekārtot vispār man šķita mazāk šausmīgi, nekā iesākt un nepabeigt kārtošanu. Laika gandrīz vienmēr bija maz, un ... pārējo varat iedomāties. Tas gan nenozīmē, ka es nedarīju pilnīgi neko, bet manā galvā gandrīz visu laiku bija milzīgs plakāts ar izgaismotiem vārdiem - mājās ir bardaks! Vizuāli tīra māja man nenozīmēja tīru māju, jo es zināju, ka ir daudz vietu, kurās kārtības nav. Liels bija mans atvieglojums, kad es sapratu, es tāda neesmu vienīgā. Pilna Amerika un ne tikai ar tādām pašām trakām perfekcionistēm kā es!

Kad man bija brīvdienas, man šī sistēma darbojās perfekti tādā ziņā, ka mana māja patiešām bija tīra ne vien tajā dienā, kad es to iztīrīju, bet arī nākamajās dienās. Bet, atsākoties darba dienām, viss atkal iegāja vecajās sliedēs mana perfekcionisma dēļ. Lieta bija arī tāda, ka es viņu padomus klausīju tikai daļēji. Šo divu gadu laikā, kopš katru dienu manā pastkastītē iekrīt FLYlady vēstules (uz to var pierakstīties mājaslapā) kaut kas tomēr ir mainījies manā dzīves uztverē. Pirmkārt, es esmu sapratusi, ka izdarīt kaut vai drusciņ katru dienu ir labāk nekā nedarīt vispār neko. Jo PERFEKTA māja ir tikai reklāmās. Kaut kā, pa mazai drusciņai vien, šo divu gadu laikā es esmu izmetusi arī diezgan daudz krāmu vai arī atdevusi kādas lietas prom.

Tagad es gribu mēģināt pa īstam. Tā, kā FLYlady māca. Šīs sistēmas autore stāsta, ka viņai pašai vajadzēja apmēram 9 mēnešus, kamēr viss iegāja sliedēs.

Vienā no pēdējām vēstulēm viņa atgādināja, ar ko tad īsti vajadzētu sākt mainīt savu dzīvi (jo sakārtota māja neapšaubāmi mainīs, t.i.sakārtos, arī tavu dzīvi!).

1. Shine your sink! Tas ir pirmais likums FLYlady brālībā māsībā :) Nospodrini (iztīri līdz mirdzumam) katru vakaru savu izlietni. Ja Tu to nedari, tas nozīmē, ka tu neesi gatava mainīt ko savā dzīvē, kaut ko darīt savādāk. Tas nekas, ja tu tagad nesaproti kā izlietnes tīrīšana varētu palīdzēt sakārtot tavu māju, kas ir pilna ar krāmiem. Izbeidz domāt un sāc darīt! Sper šo soli ticībā un darīt kaut ko, lai notiktu izmaiņas, tā vietā, lai strīdētos ar datoru.

2. Noliec drēbes rītdienai. Sagatavo tās un noliec pie gultas jau vakarā. No rīta Tev pat neradīsies jautājums - ko lai šodien velku mugurā?

3. Kolīdz tavas kājas no rīta pieskarsies grīdai, Tev ir pilnībā jāapģērbjas. Un kafiju Tu iesi gatavot tikai pēc tam. Kad tu ienāksi virtuvē pilnībā saģērbusies, tu varēsi sveikt jauno dienu un mirdzošo izlietni (ļoti neveikls tulkojums, manuprāt).

4. Katru dienu tu pavadi 15 minūtes, atbrīvojot māju no krāmiem. Ja 15 minūtes šķiet par daudz, tad sadali tās 3 daļās pa 5 minūtēm.

Tas būtu aptuvenais tulkojums.

Starp citu - otrais likums ir - Tu vari izdarīt jebko 15 minūtēs. Pārbaudīts - tas darbojas. Manā telefonā pat ir aplikācija - taimeris - FLYlady dēļ :) Taimeris, kas man bija pirms tam,tika salauzts.

Trešais likums - babysteps. Neskrien kā traks suns un, piemēram, nepārvērt 15 minūšu krāmu izmešanu par mājas tīrīšanu 4 stundu garumā. Uz priekšu jāiet mazos solīšos, lai iekšēji nepārdegtu un neatmestu malā ar vārdiem - tas nedarbojas!

Tātad - īsumā. Vakarā, kad uz virtuvi neviens vairs nenāks, izberz izlietni. Es parasti to vēl izslauku to ar šīs dienas trauku dvieli, pirms to lieku mazgāties. No rīta mani sagaida IDEĀLI tīra izlietne un tīri dvieļi. :) Uh! cik forša sajūta :)
Vakarā sagatavo drēbes rītdienai. Nevis tikai prātā, bet taustāmā veidā - noliec pie gultas.
Un atrodi 15 minūtes pa dienu vai vakarā, ja strādā algotu darbu, lai pārskatītu kādu plauktu vai atvilktni un IZMESTU vai ATDOTU prom to, ko Tev vairs nevajag.

Ja tu labi zini angliski, tad lasi šeit un pieraksties uz jaunumiem FLYlady mājaslapā.

Ja angliski neproti vai negribi, tad ir arī FLYlady versija krievu valodā. Šo es apskatīju tikai nedaudz, cik sapratu, šobrīd nenotiek parakstīšanās uz jaunumiem. Vismaz man nesanāca. Bet pamatinformācija ir tik un tā.

 Drīz došos uz virtuvi berzt izlietni, bet vispirms sagatavošu drēbes rītdienai.

Tiekamies nākošnedēļ :)

Nav komentāru: